Jaro přirozeně láká k většímu pohybu venku, a proto spousta z nás po zimě opráší svá jízdní kola a vydají se na cyklo vyjížďku.  Je proto dobré si připomenout, co vaše kolo nesmí postrádat a jak se při jízdě na kole správně chovat. Při pohybu na kole myslete zejména na to, že jste plnohodnotný účastník silničního provozu. To pro Vás znamená mnoho práv ale samozřejmě i povinností. Na co byste tedy neměli při žádné jízdě na kole zapomínat?

Dbejte na stav kola a jeho výbavu - Před každou jízdou proveďte alespoň základní kontrolu klíčových částí kola, bez fungujících světel či brzd na cestu určitě nevyrážejte. Přestože zákon přikazuje nošení helmy pouze dětem do 18 let, důrazně doporučuji její používání v jakémkoliv věku, může vám to zachránit život.

Dobře vidět a být viděn - Za snížené viditelnosti do povinné výbavy jízdního kola přibývají prvky, které mají zajistit to, že cyklista bude pro ostatní stále dostatečně dobře viditelný. Do výbavy v takovém případě patří navíc ještě přední seřízený bílý světlomet a zadní seřízený červený světlomet, který lze kombinovat s červenou odrazkou. Oba světlomety lze za dobré viditelnosti nahradit bílou, resp. červenou blikačkou. Dále musí být cyklista vybaven zdrojem energie, který bude schopen dodávat světlům energii na svícení, a to minimálně na 1,5 hodiny.

Vyhněte se alkoholu a omamným látkám - Alkohol zkrátka nepatří ani za volant, ani za řídítka! Cyklistovi, který je posilněný alkoholem hrozí pokuta 2 500-20 000,- Kč nebo 25 000-50 000,- Kč, a to podle toho, jak moc se před jízdou alkoholem posilnil.

Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete - Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a schopností, tak abyste nevystavovali sebe, ale ani ostatní, rizikovým situacím.

Komunikujte s okolím a předvídejte chyby ostatních - V případě jakékoliv změny směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali. Teprve potom proveďte potřebnou změnu. Používejte všechny smysly – vyvarujte se proto poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní SMS za jízdy. Zároveň počítejte vždy s tím, že ostatní kolem vás mohou kdykoliv chybovat. 

Jezděte při pravém okraji a za sebou - Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo. Při jízdě ve skupině nejezděte vedle sebe, ale jednotlivě za sebou. (Výjimkou z tohoto pravidla je jen cyklistická zóna). Pokud neohrozíte nebo neomezíte chodce, můžete jet i po pravé krajnici. Je ale důležité udržovat bezpečný odstup od překážek. Nezapomínejte na to, že cyklista starší 10 let na chodník nepatří. Při jízdě byste měli co nejvíce využívat cyklostezky či jiné vymezené prostory pro cyklisty.

Buďte ohleduplní – Buďte při své jízdě ohleduplní a neohrožujte ani neomezujte svou jízdou ostatní. Na společné stezce pro chodce a cyklisty si dejte pozor, abyste při své jízdě neohrozili chodce. Zvláštní ohledy berte zejména na děti a na osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

 

Pamatujte na to, že motoristé si po zimě musí zvyknout na pohyb menších vozidel na silnici. V zimě přirozeně přichází útlum cyklistiky, motoristé si snadno odvyknou na pohyb menších vozidel na silnici. Je proto důležité pamatovat na to hlavně při rozhlížení. Cyklistu lze totiž snadno přehlédnout. Mnohem snadněji se vám v zorném poli schová za strom či například za sloup veřejného osvětlení. Při objíždění cyklisty pak pamatujte na to, abyste ho neobjížděli příliš natěsno, je důležité nechat cyklistovi dostatečný prostor, aby se mohl při jízdě vyhýbat nerovnostem, výmolům či různým překážkám. V roli cyklisty naopak mějte na paměti vždy to, že vaše chování musí být pro ostatní předvídatelné, nedělejte tedy žádné nenadálé změny v jízdní dráze a neomezujte svou jízdou ostatní. „Vzájemný respekt všech, kdo se na silnici pohybují, je nejlepším klíčem k tomu, abychom se všichni vrátili ze svých cest bezpečně domů. Ať už jsme v roli řidiče automobilu, cyklisty nebo například motorkáře.

 

 

Martin Lysek

strážník MěP Jablunkov - prevence v oblasti BESIP